اللهم اهل الکبریاء و العظمه -- عید سعید فطر مبارک باد

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
داستان جانشيني سليمان بن داود
05-07-2013, 03:10 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 05-09-2013 10:40 PM، توسط مالواجرد.)
ارسال: #1
داستان جانشيني سليمان بن داود
داستان داود و انتخاب سلیمان به جانشینی
در تفسیر صافی از امام صادق روایت کرده که فرمود:خداوند وحی فرستاد به حضرت داود که باید کسی را وصی و جانشین خود قرار دهی اما او باید از اهل خودت باشد،چون در علم خداوند گذشته که هر پیامبری را که میفرستم باید وصی و جانشین او از اهل آن نبی باشد،و از بیگانگان نباشد،جناب داود چند پسر داشت از آن جمله پسری بود که بمادرش بسیار محبت داشت چون داود وحی الهی را بزبانش اظهار داشت آن زن گفت باید پسر من خلیفه و جانشین تو باشد!داود فرمود:من هم همین فکر را دارم!لکن در علم خداوند گذشته بود که سلیمان باید جانشین پدر باشد!پس بداود وحی شد که تعجیل مکن در تعیین وصی تا از من به تو امری صادر شود!و خودم خلیفه از میان اولادت تعیین میکنم چون چند روز گذشت داستان گوسفند و باغ اتفاق افتاد که داستان آنرا در سوره انبیاء آیه 78و79بیان کرده است:
"وَ داوُدَ وَ سُلَیمانَ اِذ یَحکُمانِ فِی الحَرثِ اِذ نَفَشَت فیهِ غَنَمُ القَومِ وَ کَنّا لِحُکمِهِم شاهِدینَ.فَفَهّمناها سُلَیمانَ وَ کُلّا آتَینا حُکماً وَ عِلماً.
ویاد کن احوال داود و سلیمان را وقتیکه در باره گوسفندان بی شبانیکه در مزرعه ای چریدند و آنرا تباه کردند قضاوت مینمودند که از شیرشان صاحب زرع بقدر زراعتش استفاده کند و ما بر حکم آنها شاهد بودیم،و ما آن قضاوت را به سلیمان به وحی آموختیم و به هر یک از سلیمان و داود مقام حکمفرمائی و دانش عطا کردیم.
خطاب رسید به داود که پسرانت را جمع کن و حکم این قضیه را از آن پسران سؤال کن!هرکدام از آنها که حکم این قضیه را گفت و درست فهمید و به قاعده حکم کرد،او باید وصی تو باشد!پس داود همۀ پسران خود را حاضر نموده و از حکم آنواقعه از آنها سؤال کرد هیچکدام نتوانستند حکمی کنند که داود بپسندد و قبول نماید،سلیمان که از همۀ اولادش کوچکتر بود چون آخر همۀ آنها نوبت بسلیمان رسید،سلیمان پرسید:چه وقت گوسفندان به باغ رفتند؟گفتند شب،گفت باید صاحب گوسفندان امسال اولاد آن گوسفندان و شیر آنها و پشم آنها را به صاحب باغ بدهد به عوض حاصل باغش که گوسفندان آنرا تباه کرده اند. خداوند به داود وحی فرستاد که حکم همانست که سلیمان حکم کرد،داود به خانواده اش خبر داد که ما چیزی را اراده کرده بودیم و خدا چیز دیگری اراده کرده و ما تسلیم امر خدا هستیم. و باین کیفیت سلیمان به جانشینی داود رسید.
حکیم سنائی گفته است:
گویند که پیغمبر ما رفت ز دنیا
میراث خلافت بفلان داد و به بهمان
هر گز ملکی ملک به بیگانه نداده است
رو دفتر شاهان جهان جمله تو بر خوان
با دختر و داماد و بنی عم و نبیره
میراث به بیگانه دهد هیچ مسلمان؟
"خزینة الجواهر"
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط محمود ، جام جم
ارسال پاسخ