رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زیارت اهل قبور
#1
بهترین زمان برای ورود به قبرستان و زیارت قبور

طبق روایاتی که از معصومین (علیهم السلام ) وارد شده است زیارت اهل قبور مومنین، در روزهای دوشنبه و پنج شنبه و جمعه مستحب مؤکد است و سنت پیامبر و سیره اهل بیت نیز چنین بوده است

از بهترین مواقع زیارت، بعد از ظهر روز پنجشنبه تا غروب است. صبح شنبه و صبح جمعه از اذان صبح تا طلوع آفتاب هم زیارت اهل قبور فضیلت دارد.

در روایت است که فاطمه (سلام الله علیها) بعد از وفات پدر بزرگوارش هفته ای دو روز (روز دوشنبه و روز پنجشنبه) به زیارت شهدا می رفتند.

اما زیارت اهل قبور در شب کراهت دارد زیرا در حدیث است که ارواح شب ها؛ جمع میشوند در وادی اسلام و توجه خصوصی به قبر آنان خوش آیندشان نیست (گفته شده است که ارواح مومنین در شبها به وادی السلام و ارواح گناه کاران و کفار به برهوت برده می شوند.) پس اگر انسان (بالاجبار و یا ضرورتا) در شب عبورش در قبرستان افتاد؛ بهتر است ابتدا فاتحه و زیارت عمومی بخواند و سپس وارد شود. و مکروه است ماندن بر سر قبر غیر پیغمبر و امام، خصوصا در شب مگر برای غرض صحیحی مثل تلاوت قرآن.

در کامل الزیاره از حضرت صادق (علیه السلام) روایت شده که فرمودند: مردگان را چون پیش از طلوع آفتاب زیارت کنید مى شنوند و جواب شما را مى دهند و اگر بعد از طلوع آفتاب زیارت کنید مى شنوند ولی جواب نمى دهند.
يَا بَنِيَّ اذْهَبُوا فَتَحَسَّسُوا مِن يُوسُفَ وَأَخِيهِ وَلَا تَيْأَسُوا مِن رَّوْحِ اللَّهِ
پاسخ
 سپاس شده توسط سعید
#2
پس قضیه برزخ چه میشود؟که میگویید شبها مومنین را به وادی السلام میبرند وکفار را به برهوت ؟
به نظر من هر وقت انسان به قبرستان برود خوب است، شاید همان لحظه ،لحظه بیداری باشد وبه قول شما کعه من خیلی خوشم اومد بری تلاوت قرآن به قبرستان برویم.
پاسخ
#3
(09-24-2015، 06:11 PM)مهرداد نوشته: به نظر من هر وقت انسان به قبرستان برود خوب است، شاید همان لحظه ،لحظه بیداری باشد وبه قول شما کعه من خیلی خوشم اومد بری تلاوت قرآن به قبرستان برویم.

آیا نیمه های شب، تنهایی به قبرستان تشریف برده اید؟ Huh
يَا بَنِيَّ اذْهَبُوا فَتَحَسَّسُوا مِن يُوسُفَ وَأَخِيهِ وَلَا تَيْأَسُوا مِن رَّوْحِ اللَّهِ
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان