رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پیامبر اکرم در بین جمع
#1
Lightbulb 
مثلاً عنايت داشت كه در مجالس، گرد و حلقه به دور هم بنشينند، مجلس بالا و پايين نداشته باشد. دستور مى‌داد و تأكيد مى‌كرد كه هر وقت وارد مجلس مى‌شويد، هر جا كه خالى است همان جا بنشينيد، يک نقطه معين را جاى خودتان حساب نكنيد و به آن نقطه فشار نياوريد. اگر خودش وارد مجلسى مى‌شد خوشش نمى‌آمد كه جلو پايش بلند شوند، و گاهى اگر بلند مى‌شدند مانع مى‌شد و مردم را امر مى‌كرد كه قرار بگيرند. حاضر نمى‌شد وقتى كه سواره است پياده‌اى همراهش حركت كند، آن پياده را سوار مى‌كرد و يا به او مى‌گفت تو جلوتر برو يا بعد از ما بيا، به هر حال حاضر نمى‌شد آن پياده در ركابش حركت كند.

?ممكن است همه اينها را تفسير اخلاقى بكنيم و حمل به تواضع و فروتنى آن حضرت بكنيم. شک ندارد كه آن حضرت در منتهى‏ درجه تواضع و فروتنى بود. اما قرائن نشان مى‌دهد كه رسول اكرم(ص) به جنبه اجتماعى اين قضايا هم زياد توجه داشته؛ توجه داشته كه همين احترامات، همين القاب و عناوين، همين عادات كه كوچک به نظر مى‌رسد، چه ديوار ضخيمى ميان افراد به وجود مى‌آورد، چقدر تأثير دارد در اينكه دل‌ها را از هم دور كند.

?همين‌هاست كه ناهمواری‌ها و پست و بلندى‌ها و سنگلاخ‌ها به وجود مى‌آورد. همين‌ها كه در بادى امر يک رشته امور اعتبارى و خيالى است، در نهايت امر منتهى مى‌شود به امور عينى و خارجى. تخم اوّلى تفاوت‌هاى ناروا را همين احترامات غلط و همين عناوين و القاب دروغين مى‌كارد.   

? استاد مطهری، بیست گفتار، ص104-103 (با تلخیص)
يَا بَنِيَّ اذْهَبُوا فَتَحَسَّسُوا مِن يُوسُفَ وَأَخِيهِ وَلَا تَيْأَسُوا مِن رَّوْحِ اللَّهِ
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان